צוואות וירושות

התנגדות לצוואה / התנגדות לצו קיום צוואה / פסילת צוואה - כללי

 

התנגדות לצוואה, התנגדות לצו קיום צוואה איך מבטלים צוואה איך פוסלים צוואה למי מגישים התנגדות לצוואה ומהם העילות לביטול צוואה ומהם העילות להתנגדות לצוואה על כל אלה בקצרה במאמר שלפנינו 

 

בכדי לחלק את העיזבון- הרכוש והזכויות שהותיר אחריו הנפטר, יש צורך בצו ירושה או בצו קיום צוואה.

קיימות בישראל 2 דרכים להוריש נכס לאחר פטירתך:

האחת- ירושה על פי חוק. הנכסים והזכויות שנצברו לנפטר יחולקו על פי הוראות חוק הירושה –הקירבה המשפחתית ליורש.

השנייה- על פי צוואה. המוריש, בעודו בחייו, עורך מסמך (קיימת גם צוואה בעל פה-צוואת "שכיב מרע"), על פי הדרכים הקבועות בחוק בו הוא מפרט איזה נכסים/זכויות הוא מוריש ומי הוא הגורם "הזוכה" בנכסים אלה.

 

לעיתים- כאשר הנפטר הותיר אחריו צוואה, תוכנה של הצוואה "אינו מוצא חן" בעיני היורשים או חלק מהם.

לעיתים הדבר נובע, כי לטעמם של היורשים רצונו של המוריש היה שונה מזה שהובע על ידו לכאורה בצוואה; לעיתים היורשים מחזיקים בצוואה אחרת של הנפטר אשר היטיבה יותר עם אותם יורשים ולעיתים לטעמם של היורשים על פי דין נפגעו זכויותיהם מאופן חלוקת העיזבון על ידי הנפטר באמצעות הצוואה.

כך או אחרת- ניתן גם ניתן לפסול צוואה או לחילופין למנוע את קיומה ובמקרים אחרים לדאוג לכך שנכסים שלא הוכללו במפורש בצוואה יינתן לגביהם צו ירושה.

 

במסגרת חוק הירושה קיימות עילות המאפשרות הגשת בקשת התנגדות למתן צו קיום צוואה לצורך ביטול הצוואה או מניעת קיומה.

אחת העילות הידועות הינן "השפעה בלתי הוגנת"- דהיינו- הצוואה נכתבה באופן בו נכתבה בשל השפעה בלתי הוגנת או לחץ חיצוני שהפעיל אחד המוטבים בצוואה על הנפטר אשר הביא לכך שהצוואה נכתבה ו/או נוסחה כפי שהיא.

עילה נוספת היא מעורבות של היורש בכתבת הצוואה. פעמים רבות עולה טענה כי היורש נכח בחדר בעת כתיבת הצוואה, כי היורש הביא את המצווה לעורך דין, כי היורש כתב את הצוואה בעצמו ונתן למצווה לחתום בפני עורך דין וכיוצ"ב. צריך לזכור כי לא תמיד בתי המשפט יפסלו צוואה בשל אחד מהאלמנטים הנ"ל ולעיתים הצטברות של מס' גורמים יש בה בכדי להביא לפסילת צוואה. בעניינים אלה  יש לבחון כל מקרה גופו.

 

עילה נוספת היא שהמצווה-הנפטר, בעת כתיבת הצוואה או בסמוך, לא היה כשיר לערוך צוואה, כלומר היה במצב בו לא יכול היה להבין את טיב הוראות הצוואה, דהיינו לא הבין את מה שהוא מצווה. עילה זו תקפה בדרך כלל (אך לא רק) לגבי צוואות שנעשו על ידי אנשים מבוגרים או כאלה בעלי ליקויים גופניים או מנטליים.

 

את ההתנגדות לקיום הצוואה יש להגיש לרשם לענייני ירושה. יש לעשות כן בתוך פרק הזמן הקבוע בחוק לצורך הגשת ההתנגדות ואולם בפועל גם אם הוגשה התנגדות לאחר פרק הזמן הנ"ל וטרם ניתן צו קיום צוואה, הרי שההתנגדות, בדרך כלל, תועבר לדיון בבית המשפט לענייני משפחה.

לעיתים אין מחלוקת לגבי תוקף הצוואה אלא לגבי פרשנותה וזאת מאחר ולשון הצוואה אינה מנוסחת באופן ברור או כי קיימות מס' אפשרויות להבין את לשון הצוואה. במקרה מעין זה יש לנהל הליך לגבי לשון הצוואה והפרשנות שיש לתת לצוואה. בית המשפט שידון יחליט לגבי הפרשנות הראויה.

חשוב לזכור- גם לאחר שניתן צו קיום צוואה או צו ירושה, לפי העניין, אין המדובר בסוף פסוק! בהתאם לתנאים הקבועים בחוק הירושה, ניתן להגיש בקשה לביטול צו הירושה או צו קיום הצוואה. המדובר בהליך משפטי מורכב אשר עליו ניתן לקרוא עליו בהרחבה במאמר נוסף באתר זה.

משרדנו מתמחה בניהול הליכי התנגדות לקיום צוואה וביטול צווי ירושה/צוואה והשיג הישגים משמעותיים ללקוחותיו בתחום הנ"ל.

 

חשוב לזכור כי באופן עקרוני יש להגיש התנגדות לצוואה בתוך 14 ימים ממועד פרסום הבקשה לצו קיום צוואה. זהו פרק זמן קצר ועל כן יש לפעול במהירות ובתכליתיות.

אם נפגעת או הודרת מצוואה פנה אלינו בהקדם לצורך עמידה על זכויותיך ובירור מצבך המשפטי. ניתן לפנות אלינו באמצעות טופס יצירת קשר שבתחתית העמוד.

פורום דירה/ מקרקעין במתנה​

כ.ב דיגיטלי

0546663864 

04-6270606

ori@ot-law.com

נייד 054-6663864​ | טל  04-6270606

שלח

שם

This field is required.

תודה רבה!

 

ההודעה נשלחה בהצלחה...

טלפון

This field is required.

מייל

This field is required.

הודעה

This field is required.

צרו קשר

תל צבי 122, פרדס חנה, 3713008

פקס 04-6000696

נייד 054-6663864​

טל  04-6270606

כרטיס ביקור דיגיטלי