פרדס חנה כרכור היא כיום המועצה המקומית הגדולה ביותר בארץ ומונה בסביבות 40 אלף תושבים. המועצה הוקמה על ידי איחוד של פרדס חנה וכרכור לפני כ- 50 שנה, אך לפני כן הייתה לפרדס חנה היסטוריה פרטית משלה שהחלה בסוף שנות ה-20 של המאה הקודמת.

 

תחילה של המושבה

 

היסטוריה של פרדס חנה מתחילה למעשה בשנת 1928 כאשר נרכשו קרקעות באזור חדרה וזכרון יעקב, וזאת לאור התפתחותם היפה של ישובים אלו בתקופת המנדט הבריטי ופריחתו של ענף הפרדסנות. במהלך השנים הראשונות צמחה פרדס חנה באופן מהיר יחסית וקלטה עולים מגרמניה ותימן, כמו גם פועלים שהשתכנו בשכונות פשוטות יחסית ועבדו בפרדסים, ולצידן שכונות יוקרתיות יותר אשר בהן התגוררו אנשים אמידים. כמו כן, באותם השנים הקימו את בית הספר התיכון החקלאי במקום על שם הברון רוטשילד, כאשר המושבה פרדס חנה הקרויה על שם אחותו של הברון.

 

למרות ההתפתחות היפה של השנים הראשונות, במחצית השנייה של שנות השלושים הוחמרו מאוד היחסים מול תושבי הערבים של ארץ ישראל, דבר שפגע בצורה חמורה בענף הפרדסים שעליו הסתמכו התושבים לצורך פרנסתם. הדבר הוביל פגיעה כלכלית שנמשכה למעשה עד לסוף מלחמת העולם השנייה, אך החל משנת 1945 חזר הענף לשגשג.

 

המועצה המקומית פרדס חנה כרכור

 

כאמור, ליד פרדס חנה היו כבר מספר ישובים מבוססים כגון זכרון יעקב וחדרה וכן המושבה כרכור. בשנת 1969 הוחלט לאחד את שתי המושבות תחת השם פרדס חנה כרכור. יש לציין כי האיחוד בין שני הישובים לא עבר בצורה חלקה ולמעשה הויכוחים נמשכו לאורך שנים רבות, בין היתר מפני שהמושבה כרכור סבלה מקשיים חמורים בהרבה מאשר פרדס חנה, אשר התכנון שלה היה נכון ומבוסס יותר, ואוכלוסייתה עמידה יותר. יחד עם זאת, אחד המאפיינים הבולטים של שני ישובים אלו היה הסתמכות על הפרדסים ועל עבודה עברית.

 

עם השנים הצליחו ישובים אלו לשמור על צביון כפרי ועל בתים צנועים פחות או יותר, בעוד האוכלוסייה הולכת וגדלה. כיום פרדס חנה כרכור היא מועצה גדולה וחזקה אשר מושכת בשנים האחרונות הרבה משפחות צעירות מאזור המרכז, שמחפשות איכות חיים, חינוך טוב לילדים ולפעמים גם אורח חיים אלטרנטיבי.

 

היסטוריה של פרדס חנה

היסטוריה של פרדס חנה

פורום דירה/ מקרקעין במתנה​

כ.ב דיגיטלי

04-6270606

ori@ot-law.com

נייד 054-6663864​ | טל  04-6270606

שלח

שם

This field is required.

תודה רבה!

 

ההודעה נשלחה בהצלחה...

טלפון

This field is required.

מייל

This field is required.

הודעה

This field is required.

צרו קשר

תל צבי 122, פרדס חנה, 3713008

פקס 04-6000696

נייד 054-6663864​

טל  04-6270606

כרטיס ביקור דיגיטלי