חדרה היא עיר בצפון השרון אשר כיום גרים בה יותר מ- 90 אלף תושבים, וסיפורה המתחיל בעלייה הראשונה לארץ. עם השנים הפכה חדרה ממושבה קטנה באזור הביצות לעיר גדולה ומרכזית באזור עמק חפר.

 

היסטוריה בחדרה מתחילה בשנת 1891 כאשר עשרות אלפי דונמים נרכשו על ידי אגודת חובבי ציון ממזרח אירופה באמצעות יהושע חנקין, וזאת מבעל האדמות הקודם שהיה תושב לבנון ונוצרי בדתו. מדובר היה ברכישה גדולה מאוד אבל הקרקעות היו מלאות בביצות ולא ממש מוכנות להתיישבות חקלאית. בתחילה התגלעו חילוקי דעות לגבי השימוש שיעשה באדמות האלו, אך לאחר מכן עלו עשר משפחות של מתיישבים על הקרקע והשתכנו במבנה אחד גדול וישן, מאחר שהשלטון העות'מני לא הסכים לתת אישורים למבני קבע. האישורים ניתנו רק כעבור 5 שנים.

 

בדומה למושבות קטנות אחרות באותן השנים, גם חדרה סבלה מקשיים רבים עקב היעדר ידע חקלאי, בעיות כלכליות ומחלת המלריה. יחד עם זאת, גם לסיועה של מושבה זו התגייס הברון רוטשילד ובעזרת הכספים שלו הצליחו להתחיל לייבש את הביצות ולעבד את האדמות. אחת העדויות לכך הינו יער חדרה שבו עצי איקליפטוס רבים שנשתלו לצורך ייבוש הביצות, אך למעשה לא היוו פתרון טוב לבעיה. המתיישבים הצליחו להתגבר לבסוף על הביצות על ידי חפירה של תעלות ניקוז, וגם היום אפשר להתרשם ממספר שרידים של הביצות בפארק השרון ובמקומות נוספים באזור. על כל פנים, התפתחויות אלו הביאו לצמיחה של המושבה חדרה, שהחלה להפוך מרכז עבור יישובים חקלאיים נוספים וממנה יצאו גרעינים של קיבוצים ומושבות בישראל.

 

בזמן מלחמת העולם השנייה הקימו הבריטים מספר בסיסים צבאיים ליד חדרה, מה שתרם להפיכתה למקור פרנסה חשוב. המושבה המשיכה לצמוח והסתפחו אליה ישובים סמוכים כמו נווה חיים, והיא המשיכה להתרחב עם שיכונים חדשים כמו שכונת ניסן ובית אליעזר. אחרי הקמת המדינה הוכרזה חדרה כעיר בשנת 1952, המשיכה לגדול וקלטה עולים מאתיופיה, רוסיה ותימן. כיום יש בחדרה תעשיות שונות ומגוונות ביניהן בולטת במיוחד תחנת הכוח אורות רבין, וכן צמיגי אליאנס ומפעלי נייר חדרה. בתור עיר מרכזית בצפון השרון ובעמק חפר צפויה חדרה להמשיך לגדול מבחינת מספר התושבים, אבל לשמור על מאפיינים ייחודיים עם שמורות טבע מסביב ורצועת חוף גדולה.

 

היסטוריה של חדרה

לראות הרבה היסטוריה בחדרה

פורום דירה/ מקרקעין במתנה​

כ.ב דיגיטלי

04-6270606

ori@ot-law.com

נייד 054-6663864​ | טל  04-6270606

שלח

שם

This field is required.

תודה רבה!

 

ההודעה נשלחה בהצלחה...

טלפון

This field is required.

מייל

This field is required.

הודעה

This field is required.

צרו קשר

תל צבי 122, פרדס חנה, 3713008

פקס 04-6000696

נייד 054-6663864​

טל  04-6270606

כרטיס ביקור דיגיטלי