נכון להיום מתגוררים בקיסריה בערך 5000 אנשים והיא נמנית על היישובים הקהילתיים המשגשגים ביותר בישראל. הישוב כפי שהוא מוכר לנו התחיל את דרכו במחצית השנייה של המאה העשרים, כאשר מאחוריו עומדת החברה הכלכלית לפיתוח קיסריה על שם אדמונד רוטשילד. יחד עם זאת, ההיסטוריה המרתקת ביותר של קיסריה תמונה במאות ובאלפי השנים שקדמו למאה העשרים, ויש המתארכים את תחילתה של קיסריה הקדומה עוד מלפני ארבעת אלפים שנה.

 

כיצד התחילה קיסריה

 

 כיום מוסכם פחות ויותר על החוקרים כי קיסריה התחילה בתור מעגן סירות של עמים מאזור לבנון, שהיו עוסקים במסחר, וכך היה במשך כמה מאות שנים. זאת עד שנכבש היישוב הקטן על ידי אלכסנדר ינאי לבית חשמונאי שהפך אותו לישוב לגדול ומשגשג יותר. יחד עם זאת, כעבור פחות משלושים שנה כבשו הרומאים את ישראל ואת היישוב מידי החשמונאים, וכעבור שלושים שנים נוספות הועבר למקום לשליטתו של הורדוס. למעשה, הורדוס הוא שהיה האחראי המרכזי להתפתחותה הגדולה של העיר, והוא שהחליט לקרוא לה קיסריה על שמו של הקיסר אוקטביאנוס.

 

עד מהרה הפכה קיסריה לאחד המרכזים החשובים ביותר בחלק זה של האימפריה הרומית, עם נמל גדול מאוד, אמפיתיאטרון, מקדשים ובתי מרחץ אשר פנו אל הלגיונות הרומיים ואל אזרחי הממלכה הנוכרים. במהלך המאה הראשונה לספירה המשיכה קיסריה להיות מרכז חשוב אשר שימש בין היתר את הרומאים שנלחמו כנגד בר כוכבא, ובהמשך היא זכתה לתואר מטרופולין והתבססה בה אוכלוסייה יהודית גדולה.

 

.ואולם, במאה ה-13 הוחרבה קיסריה עד היסוד על ידי הכובשים הממלוכים שהצליחו להתגבר על הביצורים הביזנטים, והיא נותרה בתור ישוב קטן ודל בעל צביון מוסלמי מאז ועד אמצע המאה העשרים. בשלב זה היה בקיסריה כפר מוסלמי קטן על אדמות ובתים שלמעשה היו רכוש של יהודים ושל קרן פיקה, אך במהלך מלחמת העצמאות התפנו התושבים והמקום נכבש על ידי הפלמ"ח שגם הרס את הבתים כמעט עד היסוד. כעבור כעשר שנים החלה היסטוריה בקיסריה כפי שאנו מכירים אותה כיום, עם בתי היוקרה והמרחבים הגדולים לרווחת התושבים.

 

היסטוריה של קיסריה​

 

יש המון היסטוריה בקיסריה

פורום דירה/ מקרקעין במתנה​

כ.ב דיגיטלי

04-6270606

ori@ot-law.com

נייד 054-6663864​ | טל  04-6270606

שלח

שם

This field is required.

תודה רבה!

 

ההודעה נשלחה בהצלחה...

טלפון

This field is required.

מייל

This field is required.

הודעה

This field is required.

צרו קשר

תל צבי 122, פרדס חנה, 3713008

פקס 04-6000696

נייד 054-6663864​

טל  04-6270606

כרטיס ביקור דיגיטלי