זכרון יעקב החלה את דרכה כמושבה בשנת 1882 וכיום היא מועצה מקומית חזקה ומשגשגת אזור הכרמל. המועצה מונה היום כ- 23,000 תושבים והיא מדורגת במיקומים גבוהים מבחינת חינוך ומצב סוציו-אקונומי. יחד עם זאת, דרכה של זכרון אל ההצלחה הייתה רצופה בקשיים ואחת הדמויות הבולטות בהתפתחותה היה כמובן הברון רוטשילד.

 

תחילת המושבה

 

היסטוריה של זכרון יעקב מתחילה כאמור בשנת 1882 כאשר מספר גדול של משפחות יצאו מרומניה באוניה ושמו פניהן ליישוב הארץ. חלק מהמשפחות האלו הגיעו אל האדמות באזור חוטם הכרמל אשר נרכשו ויועדו להתיישבות יהודית ועיבוד חקלאי. המושבה זכתה בתחילה לשם חליל, או יותר נכון זמרין, וזאת מפני שעד לפני מספר שנים עמד על האדמות כפר ערבי בשם זה.

 

בדומה למושבות רבות בתחילת דרכן סבלה זכרון יעקב (זמרין) מבעיות רבות, שנבעו בין היתר מחוסר ידע חקלאי, מגישה מחמירה של השלטון העות'מאני ומהביצות הפזורות באזור חדרה ועמק חפר. עקב כך פנו המתיישבים לעזרה אל הברון רוטשילד שכבר היה ידוע בתרומותיו הנדיבות ליישוב היהודי המתפתח בארץ. הברון הסכים לעזור ותרם כספים רבים שהושקעו בהקמת תשתיות ובניינים במושבה, ששמה שונה לזכרון יעקב על שם ג'יימס מאיר רוטשילד אביו של הברון.

 

בדומה למושבות אחרות שזכו לתמיכה מידי הברון, גם בזכרון יעקב הופעלה בשנים הראשונות מערכת פקידות שדאגה להקמת תשתיות, מבני ציבור ומגורים, ולשירותי רווחה. בנוסף לכך הלך והתפתח ענף חקלאי שזכה להצלחה מפתיעה והוא כמובן גידול הענבים בכרמים והפיכתם ליין ביקבים. עד היום כל מי שמגיע לזכרון יעקב ולאזורים הסובבים יכול להתרשם מהכרמים הפזורים המשווים למקום מראה אירופאי, וזאת למרות שהיקב הגדול בזכרון נסגר כבר לפני כי חמש שנים.

 

יש לציין כי ברבות מבין המושבות התגלעו חיכוכים בין פקידי הברון ובין התושבים, אם כי הדבר פחות בלט בזכרון יעקב. לאורך השנים הוקמו בזכרון מוסדות מוכרים כמו המרכז החקלאי של משפחת אהרונסון, אשר לה היה תפקיד חשוב במאבק כנגד השלטון העות'מאני, וניתן גם היום לבקר בבית אהרונסון השוכן באזור המדרחוב. בשנת 1950 הוכרזה זכרון כמועצה מקומית, ומאז ועד היום היא מתפתחת מבחינת היקף האוכלוסייה, השטחים, התשתיות והמבנים.

 

היסטוריה של זכרון יעקב

היסטוריה של זכרון יעקב

פורום דירה/ מקרקעין במתנה​

כ.ב דיגיטלי

04-6270606

ori@ot-law.com

נייד 054-6663864​ | טל  04-6270606

שלח

שם

This field is required.

תודה רבה!

 

ההודעה נשלחה בהצלחה...

טלפון

This field is required.

מייל

This field is required.

הודעה

This field is required.

צרו קשר

תל צבי 122, פרדס חנה, 3713008

פקס 04-6000696

נייד 054-6663864​

טל  04-6270606

כרטיס ביקור דיגיטלי